מונחון טלויזיה במעגל סגור

לקוח יקר,
להלן מילון מונחי טמ"ס הנפוצים בשוק.

במידה וישנו מונח שאינו מופיע כאן והייתה מעוניין להכירו אנא פנה אלינו דרך דף יצירת קשר.

A/V

קיצור למונח Audio/Video

AVI

פורמט סרטון וידאו שפותח ע"י מייקרוסופט. המונח AVI הוא קיצור של Audio Video Interleave או בעברית שזירה של אודיו ווידאו.

AGC - Automatic Gain Control

Automatic Gain Control – תכונה זו של המצלמה מאפשרת לשמור על רמת בהירות קבועה למרות תנאי סביבה משתנים.


BLC - Back Light Compensation - פיצוי אור אחורי

פיצוי אור אחורי – תכונה זו של ה CCD מספקת למצלמה את כמות האור הנדרשת על מנת למנוע החשכת האוביקט המצולם כאשר מאחוריו אור חזק במיוחד.


BNC - Bayonet Nut Coupling

מחבר הנפוץ בשימוש בתחום האודיו וידאו ובעיקר בתחום הטמ"ס האנלוגי. שמו נובע מצורת החיבור הדומה לזו בה היו משתמשים לחיבור כידון לרובים בעבר הרחוק. החיבור משתמש בשני פינם קפיציים הנתפסים בסיבוב ולחיצה בו זמנית.

CAT5/6/7

קיצור של המונח Category 5/6/7 שהם סוגים של כבלים להעברת תקשורת רשת. ההבדל בין הקטגוריות השונות של הכבל הן באיכות הכבל (כמות הנחושת בו) ובעובי הגידים. ככל אצבע ככל שקטגורית הכבל גבוה יותר כך הכבל יוכל להעביר יותר מידע ונחשב איכותי ויקר יותר.

CCD - Charge Coupled Device

קיצור של המונח Charge Coupled Device. ה CCD הוא מערך דו-ממדי של תאים הרגישים לאור.חיישן אלקטרואופטי זה מכיל מעגל משולב ובו מערך ("מטריצה") של רכיבים בעלי קיבול, שהמטען הנצבר בהם ניתן להזרמה ולקריאה. רכיבים אלו ממירים את האור הפוגע בהם לאות דיגיטלי המוזרם ובסופו של דבר נשמר קקובץ תמונה או סרטון וידאו. CCD יקר יותר לייצור מ CMOS אך יכול לספק תמונה רגישה יותר לאור ברוב המקרים.

CMOS - Complementary Metal Oxide Semiconductor

ה CMOS הינו חיישן אור המשלב בו גם מעגל חשמלי להמרת האור למתח חשמלי ומעגל נוסף להמרה לאות דיגיטלי. הCMOS מסובך יותר מה CCD אך מסוגל בתנאי תאורה טובים לספק תמונה עשירה יותר מזו של ה CCD. לעומת זאת בתאני תאורה חלשים או קשים (לילה) ה CMOS אינו מספיק רגיש לאור ויספק תמונה חשוכה מאוד ביחס לזו המתקבלת מ CCD.

DVR - Digital Video Recorder

קיצור למונח מערכת הקלטה דיגיטלית. שמו נובע מכך שבעבר היה נהוג להשתמש בקלטות להקלטה אנלוגית של תמונה. כאשר נעשה המעבר למערכות חדשות יותר שונה גם שמו של המכשיר בהתאם. המערכות החדשות איפשרו בניגוד לישנות לשמור מידע רב יותר, לבצע חיפושים מהירים של מידע ולשדר את המידע עלגבי רשת האינטרנט.

FPS - Frames Per Second

מונח המתאר את מספר התמונות המתקבלות מהמצלמה או נשמרות עלגבי מערכת ההקלטה. נהוג בישראל שעובדת בשיטת PAL לעבוד בסדנדרט של 25 תמונות לשניה המספק סרטון חלק לעין האנושית. בתחום האבטחה ניתן להסתפק בפחות עד כדי תמונות בודדות בשניה ועדיין לקבל פענוח של אירוע.

NTSC - National Television Standards Committee

שיטת שידור וידאו המצוי בשימוש בצפון אמריקה, אינו תואם את שיטת PAL הנפוצה באירופה ובישראל.

PAL - Phase Alternating Line

שיטת שידור ודיאו הנפוצה ביאופה ובישראל.

POE - Power Over Ethernet

טכנולוגיה המאפשרת להעביר את מתח העבודה של ציוד קצה (מצלמות בדר"כ) עלגבי כבל התקשורת CAT 5/6/7. עבודה בשיטה זו חוסכת את הצורך בהנחת כבלי מתח בנוסף לכבלי הוידאו או התקשורת.

PTZ - Pan Tilt Zoom

מונח המבטא את יכולתה של מצלמה להתנייע למעלה ולמטה, ימין ושמאל ולהתקרב ולהתרחק מהאובייקט המצולם.

RG59

תקן לכבל קואקסיאלי המצוי בשימוש בעיקר בתחום הטמ"ס.

S/N - יחס אות לרעש

פרמטר מתחום התקשורת הנותן ביטוי לאיכות האות המופק ע"י ציוד הקצה. בתחום הצילום משמעותו כמה רעש (הפרעות חיצוניות) יכולה המצלמה לספוג ועדיין לספק תמונה טובה. ככל שהמספר גבוהה יותר כך תוכל המצלמה לעמוד בתנאי הפרעות קשים יותר.

רזולוציה

מונח המתאר את סך הפיקסלים בתמונה. מספר זה מחושב ע"י הכפלת מספר הקווים האנכיים עם מספר הקווים האופקיים. לדוגמא במסכי הטלויזיה המודרנים יש 1920X1080 קווים שהם 2,073,600 פיקסלים או 2 מגה פיקסל.

עדשה

בתחום הצילום העדשה הינה החלק המרכז את האור אל החיישן הממיר אותו לאות דיגיטלי. בתחום ה CCTV ישנן 2 סוגי עדשות C ו CS. שני סוגים אלו הם תקנים הקובעים במדוייק את המרחק בין העדשה לחיישן. בעדשות מסוג C המרחק הוא 7.5 מ"מ ואילו בעדשות CS המרחק הוא 12.5 מ"מ. ניתן להרכיב עדשת C על מצלמה המותאמת לעדשת CS בעזרת מתאם (מרחיק) של 5 מ"מ.

LUX - לוקס

יחידת מידה לכמות אור עלפני שטח. בתחום הטמ"ס המונח משמש למדידת רגישותה של מצלמה לאור. ככל שהערך נמוך יותר כך המצלמה תוכל לראות בתנאי חשיכה קשים יותר. 1 לוקס הוא כמות האור שמפיק נר בודד עלפני מטר מרובע. לשם קנה מידה עוצמת ההארה של אור הירח בתקופת ירח מלא נחשבת גם היא ל 1 לוקס.

AWB / ATW

טמפ' צבע קשור לסביבה בה אנו נמצאים ודבר זה ישפיע גם על התמונה המצולמת. ATW מסדר את האיזון הלבן בהתייחסות לתנאי התאורה.

Sense Up

טכנולוגיה זו מאפשרת תמונה חדה וברורה גם במצבי תאורה קשים ,בכך שהיא מגבירה את האור הקיים בשדה המצולם ומאפשרת לתמונה צבעונית בחשכה.

DSP - Digital Signal Processor

DSP הינו מעבד התמונה וממוקם אחרי ה-CCD , חברת CamTron מתמחה בפיתוח עצמי של מצלמות אבטחה באיכות גבוהה. CamTron משתמשת ב- DSP (Digital Signal Processor) מהאחרונים שיצאו לשוק המאפשר להם לספק איכויות תמונה גבוהות ביותר. המצלמות מתוצרת CamTron מבטיחות איכות תמונה גבוהה בשל שילוב טכנולוגיות שונות כדוגמת : WDR, , DNR True Day & Night.

DIS - Digital Image Stabilizer

DIS מתקן תזוזות/ריצוד של תמונה הנגרמים בדרך כלל ע"י הרוח ,בנוסף דבר זה מונע וחוסך המון מקום ע"ג הדיסק במערכות הקלטה אשר מקליטות ב VMD.

VMD - Video Motion Detection - גילוי תנועה

גילוי תנועה המובסס על הבדלים בין תמונות בוידאו בניגוד לגילוי תנועה אנלוגי המתבצע ע"י גלאי תנועה. תנועה יכולה להיות מזוהה באזורים מוגדרים בפריים. ניתן לקבוע מספר אזורי גילוי.

WDR - Wide Dynamic Range - טווח דינמי גבוה

WDR משלב בין שתי שדות, האחד עם חשיפת אור מהירה באזורים בהירים והשנייה בחשיפה אור איטית באזורים כהים. WDR מאפשר לקבל תמונה ברורה מאזורים אשר מוחשכים מבלי לפגוע באזורים המוארים בתמונה.

ICR - IR Cut Filter Removal - True Day&Night

כדי לספק תמונה ברורה במצב תאורה נמוך (חשכה) הפילטר של ה IR מוחלף אוטומטית למצב שחור לבן. הטכנולוגיה הנ"ל פועלת ע"י עדשות עם פילטר או ע"י מצלמות עם פילטר מכני שמוחלף.

IR - Infra Red - אינפרא אדום

אור בתדר שאינו נראה בעין האנושית.בתחום הטמ"ס משמש האור להאיר ולעזור למצלמות להפיק תמונה גם בתנאי חשיכה מוחלטים. נכון להיום נהוג להשתמש בנורות LED לשם הפקת האור ונורות רבות בעוצמות שונות משמשות להארת מצלמות. מספר גדול ורב של נורות לד אינו מעיד על עוצמת הארה של הפנס. כמו כן ישנם 2 סוגים של תאורת IR. האחת בתדר 850 ננומטר מפיק אור IR שאינו נראה בעין אך מאפשר לראות אור אדום עלגבי הפנס המפיק אותו. סוג שני הוא אור בתדר 940 ננומטר המפיק אור IR שאינו נראה לחלוטין בעין האנושית.

LPR - License Plate Recognition - זיהוי מספרי רכב

LPR הינה מערכת המאפשרת למצלמת וידאו לקרוא ולפענח מספרי רכב של רכבים. מערכות כאלו לאחר מכן יכולות לבצע מספר דברים כגון פתיחת שערים, דיווח על רכבים חשודים או תיעוד לשם סטטיסטיקה וכו'.

RS485

פרוטוקול תקשורת נפוץ המשמש בעיקר לקונפיגורציה של מצלמות ומערכות מרוחקות בתקדורת סיריאלית דו גידית. סוג תקשורת זה מאפשר להעביר זוג גידי נחושת עד למרחק של 1000 מטרים ולפקד על ציוד מרוחק. בתחום הטמ"ס השימוש העיקרי של תקושורת זו היא פיקוד על מצלמות PTZ וקונפיגורציה של מצלמות מתקדמות.

IP Cameras - מצלמות רשת

מצלמות IP הן הדור החדש המחליף את המצלמות האנלוגיות. מצלמות ה IP מאפשרות את גמישות שמספקת רשת מחשבים לשם העברת תמונה. בנוסף לכך מאפשרות המצלמות להעביר תמונות ברזולוציה גבוהה הרבה יותר ממצלמות אנלוגיות פשוטות.

JP2K - JPEG 2000

פורמט דחיסה מתקדם המאפשר לדחוס תמונות גדולות מאוד ללא איבוד איכות או עם איבוד איכות מינימלי. פורמט דחיסה זה מאפשר להעביר סרטונים כך שרק חלק מהתמונה מועבר ולא התמונה המלאה ובכך לחסוך ברוחב פס. לעומת שיטה זו בשיטת הדחיסה הנפוצה H264 לאניתן לעשות זאת וחייבים להעביר את מלוא התמונה המוקלטת. בפורמט דחיסה זה נעשה שימוש בעיקר במצלמות IP ברזולוציה גבוהה מאוד.

H.264

פורמט דחיסה לוידאו הנפוץ ביותר בשוק נכון להיום. פורמט הדחיבה מאפשר לשמור כמויות גדולות יחיסית של מידע עלגבי שטח דיסק מצומצם. הדחיסה מתבצעת ע"י שמירה של ההבדלים בין תמונה אחת לשניה מבלי הצורך לשמור את התמונה המלאה. למרות יכולת הדחיסה הגבוהה עדיין במצלמות ברזולוציה גבוהה רוחב הפס של רשת האינטרנט אינו מאפשר צפייה רציפה וללא הפרעות.